IV Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Osielsko

Jak szybciej biegać - poradnik.

• autor: Cortes, 2011-03-13 18:26

Jeśli nauczysz się szybciej biegać, będziesz mieć większe szanse na wygranie w zawodach i będziesz lepszym zawodnikiem w  sportach  związanych z bieganiem. Nauczenie się szybszego biegania wymaga trochę determinacji z twojej strony. Łatwo można bowiem się zniechęcić i pozostać przy obecnej formie. Jeśli jednak podejmiesz jakikolwiek wysiłek, będziesz zdziwiony swoimi postępami.

1. Świetnym sposobem na szybsze bieganie jest zrobienie treningu interwałowego.

Polega on na przeplataniu na zmianę tempa biegu  -  trucht i sprint. Głównym zadaniem nagłego zwiększenia prędkości  jest wzrost twojego progu beztlenowego, co z kolei wiąże się ze wzrostem twoich możliwości aerobowych. Aby rozpocząć trening, biegnij przez około 3 minuty w umiarkowanym tempie. Następnie zacznij biegnąc tak szybko, jak tylko dasz radę przez minutę. Teraz odpocznij i wróć do biegu w umiarkowanym tempie przez 3 minuty.

2.

Innym sposobem na zwiększenie prędkości biegu, jest bieg pod górkę. Bieganie pod górkę pomoże ci rozbudować mięśnie nóg i staną się one bardziej efektywne podczas biegania po płaskim terenie. Im więcej będziesz biegać pod górkę, tym łatwiej będzie ci później biegać po płaszczyznach.

Możesz biegać pod górkę na kilka sposobów:

• Jednym z nich jest znalezienie jednego dużego wzgórza i wbieganie na nie w szybkim tempie. Powoli zbiegnij na dół i zacznij wspinać się od początku.

• Innym sposobem jest znalezienie kilku wzgórz. Biegnij w umiarkowanym tempie miedzy kolejnymi wzniesieniami i zwiększ tempo podczas biegu pod górkę. Kiedy wbiegasz na kolejne wzniesienia, skieruj oczy w dół i patrz na ziemię znajdującą się kilka metrów przed tobą, unikaj raczej patrzenia na szczyt góry . Będziesz mieć wówczas większą motywację, by dostać się na górę.

3.

Skup się na odpowiedniej postawie podczas biegania. Ręce utrzymuj na niskim poziomie i kołysz nimi do przodu. Wielu biegaczy trzyma ręce wysoko w pobliżu ramion, co powoduje większe zmęczenie. Powinieneś jednak rozluźnić je i trzymać nisko, nie będzie to wymagało od ciebie dodatkowego wysiłku. Poruszanie rękoma w przód powinno być skoordynowane z ruchami nóg, pozwala dodatkowo utrzymać jednostajne tempo biegu.

4.

Powyższe wskazówki pomogą ci zwiększyć tempo biegania, jednak musisz pamiętać, że odpoczynek  jest równie ważny, jak i trening.

W ciągu tygodnia zaplanuj sobie co najmniej jeden dzień odpoczynku. Dajesz w ten sposób swojemu organizmowi  czas na odbudowę mięśni i przygotowanie się do kolejnych treningów.

Porady znalezione  na http://www.tipy.pl/artykul_2080,jak-szybciej-biegac.html